ČERVENEC
2022

Podání insolvenčního návrhu zůstane vázáno na složení zálohy věřitelem

Dne 12.7. byl Ústavním soudem zamítnut návrh Nejvyššího soudu České republiky na zrušení ustanovení § 108 insolvenčního zákona, které bylo do zákona přidáno novelou z roku 2017. Dané ustanovení ukládá věřiteli, aby při podání insolvenčního návrhu na dlužníka složil finanční zálohu.

Účelem tohoto ustanovení, který zákonodárce sledoval, je zamezení nebo snížení počtu šikanózních návrhů. Insolvenční návrhy byly dříve užívány jako zbraň v hospodářské soutěži, protože kromě ekonomických dopadů na firmu měly vliv také na její dobré jméno.

Ze statistik vedených v uplynulých letech pak vyplývá, že záloha tento účel naplňuje – počet šikanózních návrhů se od nového znění zákona zmenšil na desetinu.

 

To akcentoval také Ústavní soud při posuzování návrhu Nejvyššího soudu, který kritizoval skutečnost, že zákon nezohledňuje např. majetkové poměry věřitele, potřebnost zálohy nebo charakter pohledávky, což může v některých případech vést k odepření práva na přístup k soudu.

 

Ústavní soud však vyhodnotil zájem na vyšší průchodnosti soudů a prokazatelnou funkčnost zavedeného nástroje k odstranění šikanózních návrhů jako důležitější a návrh proto zamítl.

 

Věřitelé proto i nadále musí uhradit zálohu nákladů řízení, bez ohledu na další okolnosti případu.

 

Pokud máte jakékoli otázky, neváhejte se na nás kdykoli obrátit prostřednictvím emailové adresy office@purkyt.cz nebo na telefonním čísle +420 257 223 737.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace