KVĚTEN
2022

Redefinice trestného činu znásilnění

Dne 12. dubna 2022 se v budově Poslanecké sněmovny konal, pod záštitou Ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, seminář na téma Redefinice trestného činu znásilnění. Podstatným bodem projednávání byla absence souhlasu při pohlavním styku jako hlavním znakem trestného činu znásilnění.

 

Aktuální znění trestního zákoníku obsahuje definici založenou na překonání odporu, tzn. že znásilnění se dopustí ten, „kdo jiného násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu styku, nebo kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti.“

 

Mezinárodní právo včetně judikatury Evropského soudu pro lidská práva postupně opouští koncept definice založené na překonání odporu a snaží se ji nahradit definicí založené na absenci souhlasu, přičemž podle této definice znásilnění klasifikuje již 14 států v Evropě.

 

Definici založenou na absenci souhlasu podporuje také judikatura Nejvyššího soudu, který říká, že není zapotřebí fyzický odpor, ale postačí nevole vyplývající z jednání oběti v podobě pasivní obranné pozice.

 

Cílem nové definice by mělo být posílení postavení oběti. I když je trestní sazba v současné době stanovena na šest měsíců až pět let trestu odnětí svobody, v roce 2017 byl 50 % pachatelů uložen pouze podmíněný trest odnětí svobody.

 

S ohledem na výše uvedené lze očekávat nejen možnou budoucí úpravu zákonné definice trestného činu znásilnění, ale i zavedení dalších institutů, které by měly postavení obětí trestného činu znásilnění posílit.

 

Pokud máte jakékoli otázky z oblasti trestního či jiného práva, neváhejte se na nás kdykoli obrátit prostřednictvím emailové adresy office@purkyt.cz nebo na telefonním čísle +420 257 223 737.

 

Budeme se na Vás těšit!


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace