LISTOPAD
2021

Zaměstnanci náleží odměna i za přestávku, pokud je během ní zaměstnavateli k dispozici

Ústavní soud se zabýval otázkou, zda v případě pohotovosti během přestávky náleží zaměstnanci odměna. Každý zaměstnanec má podle zákoníku práce nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce nárok na 30minutovou přestávku na jídlo a oddech. Během přestávky zaměstnanec se svým časem nakládá, jak uzná za vhodné. Pokud je během stanoveného odpočinku zaměstnavatelem přesto omezován tak, že nemůže se svým časem volně nakládat a věnovat se vlastním zájmům, jedná se o pracovní dobu. Za tu mu náleží spravedlivá odměna (která však může být ohodnocena jinak než doba běžného výkonu práce, např. jako doba pohotovosti).

 

V pracovněprávních vztazích tak rozlišujeme pouze mezi pracovní dobou a dobou odpočinku. Nic mezitím podle zákona neexistuje, a je tak třeba vždy určit, jaký charakter má poskytnutá přestávka. Ústavní soud proto v nálezu, sp. zn. II. ÚS 1854/20, ze dne 27. 10. 2021 zrušil rozhodnutí Nejvyššího soudu a přiznal hasiči, jenž musel být během přestávek nestále připraven k zásahu (ač k reálnému zásahu v dané době nikdy nedošlo), odměnu za přestávky v práci.

 

Pokud máte jakékoli otázky, neváhejte se na nás kdykoli obrátit prostřednictvím emailové adresy office@purkyt.cz nebo na telefonním čísle +420 257 223 737.


nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace